Past Presidents

State Bar of Wisconsin

Sign In
Graphic of Jellybean the Cow

Top Link Bar

Past Presidents

Name County Years
Moses M. Strong Iowa 1878-93
William M. Seaman Sheboygan 1893-98
John B. Cassoday Dane 1898-99
Edwin E. Bryant Dane 1899-00
Joshua Stark Milwaukee 1900-01
F. C. Winkler Milwaukee 1901-03
George G. Green Brown 1903-04
George H. Noyes Milwaukee 1904-05
A. A. Jackson Rock 1905-06
L. J. Nash Manitowoc 1906-07
Burr W. Jones Dane 1907-08
Neal Brown Marathon 1908-09
James G. Flanders Milwaukee 1909-10
M. A. Hurley Marathon 1910-11
John M. Olin Dane 1911-13
C. B. Bird Marathon 1913-14
Christian Doerfler Milwaukee 1914-15
George B. Hudnall Douglas 1915-16
B. R. Goggins Wood 1916-17
Roujet D. Marshall Dane 1917-18
John B. Winslow Dane 1918-19
P. H. Martin Brown 1919-20
John C. Thompson Winnebago 1920-21
John M. Whitehead Rock 1921-22
William F. Shea Ashland 1922-23
William A. Hayes Milwaukee 1923-24
Wm. D. Thompson Racine 1924-25
Roy P. Wilcox Eau Claire 1925-26
Marvin B. Rosenberry Dane 1926-27
Frank T. Boesel Milwaukee 1927-28
Edward J. Dempsey Winnebago 1928-29
Arthur W. Kopp Grant 1929-30
J. Gilbert Hardgrove Milwaukee 1930-31
Clarence J. Hartley Douglas 1931-32
W. T. Doar St. Croix 1932-33
Carl B. Rix Milwaukee 1933-34
T. L. Doyle Fond du Lac 1934-35
Otto A. Oestreich Rock 1935-36
Ray B. Graves Wood 1936-37
Benjamin Poss Milwaukee 1937-38
Robert M. Rieser Dane 1938-39
Harlan B. Rogers Columbia 1939-40
William Doll Milwaukee 1940-41
Walter W. Hammond Kenosha 1941-42
A. J. O'Melia Oneida 1942-43
R. T. Reinholdt Portage 1943-44
Edmund B. Shea Milwaukee 1944-45
Quincy H. Hale La Crosse 1945-46
John S. Sprowls Douglas 1946-47
Marcus A. Jackson Waukesha 1947-48
John P. McGalloway, Sr. Fond du Lac 1948-49
Gerald P. Hayes Milwaukee 1949-50
Bailey E. Ramsdell Eau Claire 1950-51
Alfred L. Godfrey Walworth 1951-52
Oscar T. Toebaas Dane 1952-53
E. Harold Hallows Milwaukee 1953-54
Frederick N. Trowbridge Brown 1954-55
Alfred E. LaFrance Racine 1955-56
Robert D. Johns La Crosse 1956-57
R. E. Anderson Douglas 1957-58
Charles L. Goldberg Milwaukee 1958-59
Herbert L. Terwilliger Marathon 1959-60
Carroll B. Callahan Columbia 1960-61
John C. Whitney Brown 1961-62
John A. Kluwin Milwaukee 1962-63
Francis J. Wilcox Eau Claire 1963-64
Lyall T. Beggs Dane 1964-65
Donald C. O’Melia Oneida 1965-66
Ray T. McCann Milwaukee 1966-67
Frank D. Hamilton Iowa 1967-68
Richard P. Tinkham Marathon 1968-69
John C. Wickhem Rock 1969-70
James D. Ghiardi Milwaukee 1970-71
Clyde C. Cross Sauk 1971-72
Thomas J. Curran Juneau 1972-73
Victor A. Miller Manitowoc 1973-74
Patrick T. Sheedy Milwaukee 1974-75
Jack R. DeWitt Dane 1975-76
Rodney O. Kittelsen Green 1976-77
George K. Steil Rock 1977-78
Truman Q. McNulty Milwaukee 1978-79
Richard E. Sommer Oneida 1979-80
Lawrence J. Bugge Dane 1980-81
Myron E. LaRowe Sauk 1981-82
Edward A. Dudek Milwaukee 1982-83
Adrian P. Schoone Racine 1983-84
Gregory B. Conway Brown 1984-85
Donald L. Heaney Dane 1985-86
Franklyn M. Gimbel Milwaukee 1986-87
Gerald M. O’Brien Portage 1987-88
John Walsh Dane 1988-89
G. Lane Ware Marathon 1989-90
John R. Decker Milwaukee 1990-91
Daniel W. Hildebrand Dane 1991-92
Thomas S. Sleik LaCrosse 1992-93
Pamela E. Barker Milwaukee 1993-94
Gary E. Sherman Bayfield 1994-95
John S. Skilton Dane 1995-96
David A. Saichek Milwaukee 1996-97
Steven R. Sorenson Fond du Lac 1997-98
Susan R. Steingass Dane 1998-99
Leonard L. Loeb Milwaukee 1999-00
Gary L. Bakke St. Croix 2000-01
Gerald Mowris Dane 2001-02
Patricia K. Ballman Milwaukee 2002-03
R. George Burnett Brown 2003-04
Michelle A. Behnke Dane 2004-05
D. Michael Guerin Milwaukee 2005-06
Steven A. Levine Dane 2006-07
Thomas J. Basting, Sr. Dane 2007-08
Diane Diel Milwaukee 2008-09
Douglas W. Kammer Columbia 2009-10
James C. Boll Jr. Dane 2010-11
James M. Brennan Milwaukee 2011-12
Kevin G. Klein Price 2012-13